KVALITA - SON.hyx - Optické vlastnosti

 

 

 

SON.hyx - Optické vlastnosti:
 
 
Sklo lze definovat jako materiál zcela propouštějící světlo, protože je dokonale průhledné a zcela čiré. Vytváří tak dojem lehkosti a nehmotnosti. Toto sklo umožňuje docílit podání barevného spektra (R) tekutiny v kalichu 99,99%. Pohlcování světla sklem je prakticky nulové. má koeficient odrazu světla cca 9%, z toho vyplývá propustnost (T) cca 91% v celém viditelném spektru.

 
Dokonalou čirost potvrzuje světelná propustnost skla , která je v podstatě stejná jako světelná propustnost čistého křemene (zcela průhledného a bezbarvého).

 
Uvedený diagram ukazuje tuto podobnost porovnáním (pomocí spektrofotometru) barvy červeného vína ve skle s barvou stejného vína v nádobě z čistého křemene. Na diagramu můžeme pozorovat, že křišťálové sklo nám umožňuje ocenit barvu/čirost vína, stejně jako u nádoby z čistého křemene.
 

 

 

 
Křivky se totiž prakticky překrývají a s křišťálovým sklem je tedy možno hodnotit celé barevné spektrum vína. je možno z hlediska průhlednosti srovnat se sklem, které se používá na ochranu uměleckých děl a které nesmí měnit přirozené barvy jím chráněných předmětů. Sklo má dále mimořádně vysoký stupeň jasu (L) což je fotometrická veličina související s leskem (typické pro diamanty).